Body Building

Vücut Geliştirme

DSC- (15)

Vücut  geliştirme sporu dünyanın en çok emek isteyen  ,en pahalı ve  çok sabır gerektiren sporudur. Vücut geliştiricilerin doğru antrenman programı uygulamaları  ,bu konuda kendini geliştirmeleri en az 3-5 yılına mal olmaktadır.
Düşünün sadece kendi vücuduna uygun hipertrofi antrenmanını öğrenmesi ve uygulaması en az bu kadar zaman almaktadır. Vücut geliştirme sporunda kendini ispatlayıp en  iyi vücuda sahip olan kişiler ,kendi vücudunu en iyi şekilde tanıyan ve vücutlarının verdiği sinyalleri en iyi şekilde analiz edip ,gerekli antrenman programını , cardio antrenmanını ,esnetme egzersizlerini ve kasın dinlenme süresini en iyi şekilde ayarlıyan kişilerdir.
Sizlere  daha açık olarak konuşmam  gerekirse , eğer bir kişi 50 cm kollara sahipse ve gerçekten yağsız bir vücudu varsa o kişi bu spora en  az 5 – 10 yılını vermiş ve en az 40 – 50 bin tl gibi  bir para harcamış demektir. Böyle bir vücuda sahip kişilerin sadece vücutlarını korumak için bile aylık en az 1000 – 1500 tl masrafı olmaktadır.
Günümüzde maalesef hala birkaç ayda vücut yapabileceklerine veya yağsız fit bir vücut elde edeceklerine düşünen  bir sürü insan bulunmaktadır.
Bu kadar kolaymı   bu işler?
Böyle kolaysa o zaman biz boşu boşuna yıllarımızı vermişiz demeketir. Gerçekten vücut geliştirmek, fit ve yağsız bir vücuda  sahip olmak bu  kadar kolay olsaydı herkesi kaslı bir şekilde gezerken görebilirdik ama maalesef böyle bir şey mümkün değil.
Yüksek şiddetli  hipertrofi  antrenmanı   ,doğru beslenme ve doğru dinlenme uygulamadığınızda böyle bir şey mümkün olabilir. Herkes bir hevesle başlıyor ve çoğunlukla birkaç ay sürüyor ve işin bu kadar  basit olmadığının bilincine varılıyor ama hala ben istesem birkaç ayda çok iyi vücut yaparım denilebiliyor.
Hadi diyelim vücut geliştirme konusunda hiçbir şey bilmiyorsun bari bir ara internete gir bak vücut geliştiriciler nasıl besleniyor  ,bu beslenme ne kadara mal oluyor  ve bu işe  kaç yılını veriyorlar en azından bunları bir araştırsan zaten işin gerçeğini de anlarsın.
Günümüzde vücut  geliştirme çalışarak , kas gelişimi isteyen kişiler şuna emin olsunlar ki en kötü şartlarda bile aylık beslenme masrafları en az 600-700 tl civarında olacaktır.
Bunları   yazmamdaki amaç insanları  asla küçümsemek değil  tam tersine insanların boş hayallere kapılıp, zamanlarını boşu boşuna harcamamalarını engellemektir.
Sonuç olarak  ANTRENMAN =KAS HASARI
Gerçekten doğru  beslenme uygulayamadıktan sonra antrenman yapmanın getireceği tek bir şey vardır oda kas kaybı yani kas artrofisidir.
Vücut geliştirme bir yaşam tarzıdır  ve antrenman yaptığın sürece 6-8 öğün  beslenmek , doğru antrenman ve  doğru dinlenme süresini uygulamak zorundasınız.
Bizim gibi yıllardır   antrenman yapan kişiler  bir şekilde bu sporla aramızda bir  bağ oluşmakta ve antrenman yapmadığımız zamanlarda hayat çok boş  ve sıkıcı gelmektedir.
17 yıllık spor hayatımda herkesin yapamayacağı kadar bir sürü zahmetli   şeyi sıkılmadan ve bıkmadan her gün düzenli olarak yapmışımdır.
Özellikle   yarışma  hazırlıklarında bol  bol  haşlama tavuk tükettiğimiz zamanlarda tavuk yerken  başka şeyler düşünüp tavuk yediğimizi bile unutur hale  gelmişizdir.
Başka ilginçliklerden bahsetmem gerekirse bir keresinde bir hafta boyunca spor salonundan hiç  salondan  dışarı çıkmadığım ve  hatta o dönemlerde sabah 4:00 bile  cardio yapmışlığım  vardır.
Özellikle yarışmalarda podyuma çıkmadan önceki bir  gün susuzluktan kaynaklanan bir sürü olumsuzlukla mücadele etmek zorunda kalıyorsunuz malesef.
Sizlere tavsiyem yeteri kadar   geliriniz yoksa ve vücut geliştirme sporuna karşı  özel bir ilginiz yoksa ve  gerekli azim, iradeye sahip değilseniz asla bu sporu yapmayı aklınızdan bile geçirmemenizdir.
Bu özelliklere sahip değilseniz kazanacağınız tek şey kas artrofisi yani kas kaybı olacaktır.
Aslına bakarsınız çoğu  insanın  farkında olduğu tek  gerçek şudur ki, DÜNYADAKİ EN ETKİLİ İLAÇ KAS olduğu gerçeğidir ve  ne kadar  kasınız varsa o kadar ilacınız  var demektir.
Kendi adıma konuşmam gerekirse  ,40 yaşında olup yaşımı göstermiyorsam bunun en önemli sebebi yıllardır doğru bir şekilde spor yapmam ve normal insanlardan daha kaliteli şekilde beslenmemdir.