Fitness

Fitness

DSCN1477

Günümüzde fitness sektörü en çok büyüyen sektörlerin başında gelmektedir. Fakat bu sektörün en büyük sorunlarından biri ,çalışanların yeterli bilgi ve tecrübe ye sahip olup olmaması ve yazılan antrenman programları ve uygulanan antrenmanların ,kişilerin  posturüne , kas kuvvet dengesine ,yağ ve kas oranına ne kadar uygun olup olmadığıdır.
Fitness   sektöründe çalışan herkesin anatomi kas hareket sistemini çok iyi bilmesi gerekmektedir. Sonuçta işimiz tamamen insanların vücuduyla alakalı bir konudur. Fitness antrenörleri insan vücudunun nasıl hareket ettiğini  ve hangi kasın hangi işlevi yaptırdığını bilmiyorsa ortada çok büyük bir sorun var demektir.
Devamlı spor salonuna gidenler kifoz yani halk diliyle kambur olup  deliler  gibi mekik sehpasında mekik çeken ,yine aynı şekilde bariz bir şekilde postür bozukluğu  bulunan  ve yeni başlamasına rağmen çok  ağır kilolarla  yanlış  vücut pozisyonlarıyla squat ve deadlift gibi çok tehlikeli haraketleri yapan yığınla insan görmüşleridir.
Ben kendi adıma konuşmam gerekirse 1997 yılından bu yana spor salonlarındayım ve bu  gözler neler gördü ne saçmalıklar  gördü, asla inanamazsınız.
Bütün bu  yapılan yanlış antrenmanlar malesef omurgaya ve eklemlere çok büyük zararlar veriyor ve ileride daha büyük sorunların yaşanmasına sebep olabilmektedir.
Sonuç olarak insanlar  daha sağlıklı olmak için gittikleri spor salonlarından ,  sağlıksız bir şekilde ayrılabiliyor. Spor salonu tecrübesi olanlar çok iyi bilirler ki asla bir antrenman programı eksikliği hissetmezsiniz.
Hatta spor  salonunda  verileni  beğenmezseniz internet veya fitness dergilerinden bir sürü antrenman programı alabilirsiniz.
Ne  güzel dimi  her yerde antrenman programı bolluğu  var maaşallah.
Diyelim ki antrenmanla istediğiniz vücuda sahip olacaksanız o zaman dünyadaki en iyi  vücutçunun antrenman programını uygulayıp  en  iyi olabilirsiniz.
Sizce bu  kadar basit mi?
Size verilen antrenman programları acaba sizin posturünüze ,kas kuvvet dengenize ,yağ oranınıza ve sizin hedefinize ulaşmanızı sağlayacak bir antrenman programımı acaba?
Genelde spor salonlarında postur  analizi yapılmadan herkese aynı standart antrenman programları uygulanmaktadır  sizlerin ise farklı yağ  ve  kas oranınız ,  farklı zayıf ve kuvvetli kaslarınız ,farklı işleriniz ,f arklı beslenmeniz, ayrıca   boy ve kilo  farklılıklarına  sahipsiniz ,sizce bu kadar farklılığı olan kişilere aynı standart antrenman programı veya sağdan soldan alınan bir antrenman programı uygulamak sizce ne kadar doğru?
Bu yazdıklarımı  biraz düşünün lütfen !!!

Zaten spora başladığınız ilk antrenman programlarında eğer kuvvet ve core antrenmanları yapıp gerekli kuvvet  ve denge özelliklerini elde edemezseniz   daha sonra kas  hipertrofisi elde etmeniz imkansız bir hale gelecektir.
Bu  yazdıklarımı okuyan insanlardan ricam sizin programınızı yazan ve sizi çalıştıran  kişiye sadece size hangi antrenman programını uygulattığını bir sorunuz  lütfen !!!
Kuvvet antrenmanı, çabuk veya patlayıcı kuvvet antrenmanı ,kuvvette devamlılık antrenmanı, direnç antrenmanı,core antrenmanı ,fonksiyonel antrenman ,pliometrik antrenman ,hipertrofi antrenmanı diye bir cevap alırsanız eyvallah ama size ağırlık antrenmanı diye bir cevap verirse şunu bilin ki öyle bir antrenman çeşidi  yok malesef !!!
Size antrenman programı yazan ve çalıştıran kişi size hangi antrenman çeşidini uygulattığını bilmiyorsa ,bunun üzerine söylenecek tek bir laf yoktur  malesef.
Siz  eğer kas artrofisi yani  kas gelişimi istiyorsanız  sizin hipertrofi antrenmanı uygulamanız gerekmektedir ve her antrenman çeşidinin kendine özel bir şiddeti, set sayısı, tekrar sayısı ve set arası dinlenme süresi olmak zorundadır.
Sadece programsız bir şekilde ağırlık  kaldırarak hiçbir  olumlu sonuç elde edemezsiniz . Kas hipertrofisi ve yağ yakımı ancak tamamen doğru ve kaliteli bir beslenme planı ,doğru antrenman programı ,antrenman öncesi ve sonrasında  yapılan esnetme egzersizleri ve doğru bir cardio antrenmanı ve gerektiği kadar kas dinlenmesi sağlandıktan sonra elde edilebilmektedir.
Yaşam koçluğunu yaptığım kişilerde ilk hedefim  kuvvet ve denge oluşumunu sağlayıp daha sonrasında kas gelişimi  ve doğru şartlarda yapılan cardio antrenmanlarıyla gerekli esnetme egzersizlerini yaptıktan sonra ancak  en üst seviyede bir yağ  yakımı ve kas gelişimi elde etmekteyim.
Yarışmalara hazırlandığım dönemlerde bizzat tecrübe edip doğruluğundan emin olduğum  cardio antrenmanlarını   çalıştırdığım kişilere uygulatmaktayım.
Şunu emin olarak söyleyebilirim ki hem kas gelişimi  hem yağsız bir vücut elde etmek dünyanın en zor ve zahmetli işlerinden biridir.
Siz  ne kadar bilgi ve tecrübeye sahip olsanızda çalıştırdığınız kişinin azim  ve iradesi zayıf ise asla iyi bir sonuç elde edemezsiniz malesef.
Öncelikle yaşam koçluğunu  yaptığınız kişi kendisinin daha kaslı ve daha fit bir vücuda sahip olabilmek için günde en az 6 öğün yemek, yeteri kadar  uyumak , gerekli cardio  ve hipertrofi  antrenmanlarını yapmak ,antrenman öncesi ve sonrası gerekli esnetme çalışmalarını uygulamak  gibi bir sürü zahmete katlanmak zorundadır.
Siz bir yaşam koçu olarak ancak ve ancak onun istediği kadar başarıya sahip olabilirsiniz. Sizin bilgi ve tecrübenizin dışında o kişinin de hayatını buna adaması gerekmektedir.